Dobrodziejstwa spaceru

Aug 20, 2019 at 11:50 am

Chodzenie jest najbardziej naturalną, najprostszą formą ruchu, ponieważ nie potrzebuje żadnych wielkich przygotowań. Wystarczy tylko trochę motywacji. Jest znacznie łatwiej teraz, gdy mamy piękną letnią pogodę. Zacznij od krótkich 15 – 20 minutowych spacerów, ale staraj się chodzić na spacery codziennie. Z każdym dniem będziesz mógł iść dalej i z mniejszym wysiłkiem.. Naukowcy udowodnili, że osoby posiadające psy są zazwyczaj w lepszej kondycji niż osoby, które nie mają czworonogów. Nawet krótki spacer poprawia pracę układu krążenia i oddechowego oraz usprawnia nasze stawy. Badania dowodzą, że jeśli pójdziesz na spacer 30 razy z rzędu to wyrobi się u ciebie nawyk. Jeśli uda ci się to zrobić 40 razy, to wówczas wytworzy się uzależnienie od spaceru, czyli zdrowy nałóg.

Regularny nordic walking może pomóc w korygowaniu postawy, ponieważ wymusza wyprostowaną sylwetkę.

Regularny nordic walking może pomóc w korygowaniu postawy, ponieważ wymusza wyprostowaną sylwetkę.

Regularne spacery obniżają poziom cholesterolu i zwiększają metabolizm, przez co zrzucamy zbędne kilogramy. Podczas godzinnego spaceru możemy spalić około 250 kalorii, czyli 15 spacerów może spalić funt tkanki tłuszczowej. Ilość spalonych kalorii zależy od tempa, w jakim idziemy i od tego czy teren jest płaski czy tez pagórkowaty. Najwięcej spalasz kalorii, kiedy zmieniasz często tempo marszu i chodzisz pod górkę. Ruch na świeżym powietrzu powoduje, że wydziela się więcej endorfin, czyli hormonów szczęścia, co łagodzi objawy depresji. U cukrzyków marsz zwiększa wrażliwość komórek na insulinę i naturalnie obniża poziom cukru. Dlatego warto ruszyć się z domu. Jeśli chcesz żeby efekty marszu były jeszcze lepsze możesz dołożyć kijki, czyli uprawiać nordic walking. Chodzenie z kijkami aktywuje do pracy aż 90% mięśni i większość stawów. Z pomocą kijków uruchamiamy górne i dolne partie ciała. Kijki mogą pomóc zmniejszyć sztywność stawów oraz mięśni barków i szyi. Po takim spacerze odczuwamy przyjemne zmęczenie i rozluźnienie, co może przyczyniać się do lepszego snu. Nordic walking zwiększa spalanie kalorii o około 45% w porównaniu do zwykłego spaceru. Ważna jest też technika marszu. Polecam żeby państwo sprawdzili na YouTube techniki nordic walking. Ważne jest, aby podczas chodzenia używać całych ramion a nie tylko przedramiona. Spacer z kijkami jest znacznie zdrowszy od biegania, ponieważ nie obciąża stawów kolanowych.

Nordic walking jest pomocny w rehabilitacji po drobnych urazach i pozwala szybko wrócić do formy. Co zrobić, jeżeli odczuwasz ból biodra, kolana lub pleców w trakcie chodzenia? Otóż powinieneś udać się do doświadczonego fizjoterapeuty. On pomoże Ci zdiagnozować przyczynę twoich dolegliwości i w niektórych przypadkach przy pomocy w odpowiedniej rehabilitacji i ćwiczeń w domu będziesz mógł ponownie spacerować bez bólu. Nasza klinika oferuje bezpłatne konsultacje i fizjoterapeuta będzie w stanie odpowiedzieć Ci na pytanie, czy rehabilitacja w twoim przypadku będzie pomocna. Wielu ludzi zaniedbuje dolegliwości bólowe kręgosłupa, biodra i kolana. Im dłużej zwlekasz z leczeniem, tym mniejsze są szanse na to żeby całkowicie wyleczyć te dolegliwości. Jeżeli ból kolana lub biodra trwa więcej niż 4 lata, to najczęściej jedynym rozwiązaniem będzie endoproteza kolana lub biodra, ponieważ dochodzi do prawie całkowitego zniszczenia stawu.

Tomasz Góralski RMT – (terapeuta masażu) Kanada, lekarz z Polski

  • European Massage and Physiotherapy Center organizuje, bezpłatne seminaria o bólach pleców, szyi, bioder itp. Dowiedz się, dlaczego masz ból! Odpowiemy na twoje pytania!
  • Jeśli odniosłeś obrażenia w wypadku samochodowym, to dzwoń po bezpłatną konsultację w języku polskim. Nie pobieramy żadnych opłat z góry.
  • Pomagamy w załatwianiu formalności z ubezpieczeniami. Im wcześniej rozpoczniesz terapię, tym szybciej pozbędziesz się bólu.
  • Prosimy dzwonić pod 905-361-0993 lub 905-270-5553
  • Poza godzinami otwarcia email na: EmassageCanada@gmail.com.
  • Nasz adres jest na : www.medmassage.com.