Skręcenie stawu skokowego. Część 1

Aug 4, 2019 at 4:48 pm

Skręcenie stawu skokowego, zwane potocznie skręceniem kostki, to jeden z najczęściej spotykanych urazów narządu ruchu. Dotyczy wszystkich, a w szczególności sportowców, ludzi aktywnych fizycznie, otyłych, pracujących w terenie czy podczas zimowego spaceru, gdzie bardzo łatwo można poślizgnąć się na oblodzonym chodniku. Urazom sprzyjają takie czynniki, jak: słaba kondycja fizyczna, noszenie niewłaściwego obuwia (np. szpilki), wypadki, jazda na łyżwach lub deskorolce, uprawianie sportów kontaktowych. Na stawy niekorzystnie wpływają również zbyt intensywne treningi sportowe. Zbagatelizowany przez nas lub źle leczony może doprowadzić do długotrwałego ograniczenia aktywności ruchowej, niestabilności stawu skokowego, a w ostateczności do nieodwracalnych zmian zwyrodnieniowych. Tak popularne skręcenie kostki polega na przekroczeniu fizjologicznego zakresu ruchu w stawie skokowym, które może powodować uszkodzenie torebki stawowej i więzadeł. Obok stawu skokowego skręceniu podlegają stawy skokowo-piętowy i skokowo-piętowo-łódkowy.

Rozpoznanie skręcenia nie należy do łatwych ze względu na silną bolesność oraz szybkie narastanie obrzęku wokół niego. Jak pisał Sir Reginald Watson: „lepiej złamać staw skokowy niż tylko go skręcić”. Zdjęcie rentgenowskie ma w tym przypadku nikłe zastosowanie. Najlepszą diagnostyką skręcenia kostki są badania kliniczne w znieczuleniu, zdjęcia czynnościowe, bądź badanie USG.

Tak popularne skręcenie kostki polega na przekroczeniu fizjologicznego zakresu ruchu w stawie skokowym, które może powodować uszkodzenie torebki stawowej i więzadeł. W przeważającej liczbie zwichnięcie stopy jest na zewnątrz - dzieje się tak podczas stąpnięcia na bocznej krawędzi stopy. Co dwudzieste skręcenie bywa do wewnętrznej krawędzi.

Tak popularne skręcenie kostki polega na przekroczeniu fizjologicznego zakresu ruchu
w stawie skokowym, które może powodować uszkodzenie torebki stawowej i więzadeł. W przeważającej liczbie zwichnięcie stopy jest na zewnątrz – dzieje się tak podczas stąpnięcia na bocznej krawędzi stopy. Co dwudzieste skręcenie bywa do wewnętrznej krawędzi.

Wyróżniamy trzy stopnia skręcenia stawu skokowego:

 • skręcenie lekkie (Iº) – charakteryzuje się upośledzeniem funkcji stawu skokowego (np. niemożność stanięcia na palcach, wynikająca z silnego obrzęku, bądź bólu kostki) oraz brakiem ruchów patologicznych (tj. nienaturalne ruchy zgięcia, prostowania przekraczające prawidłowy zakres ruchu). Widoczny jest minimalny krwiak i obrzęk, a miejsce urazu jest tkliwe i bolesne.
 • skręcenie średniego stopnia (IIº) – objawy powielają się, przy czym są bardziej nasilone. Pojawiają się również niewielkie ruchy patologiczne.
 • skręcenie ciężkie (IIIº) – niestety przy tym rodzaju skręcenia może dojść do całkowitego przerwania więzadeł stawu skokowego. Pierwszymi objawami tego rodzaju urazu jest duża niestabilność stawu oraz silny ból i obrzęk w jego okolicach.

Postępowanie zależy przede wszystkim od rodzaju i stopnia uszkodzenia. Zniszczone więzadła zagoją się, jeśli będzie ono prawidłowo przeprowadzone.

 1. W skręceniu lekkiego stopnia- można pomóc sobie samemu. Przydatny bywa tu angielski skrót “PRICE”, który rozwija się, jako: protection, rest, ice, compression, elevation
 2. W skręceniu średniego stopnia- staw musimy unieruchomić. Odciążenie w opatrunku gipsowym lub ortezie najczęściej trwa 2-3 tygodnie.
 3. W skręceniu trzeciego stopnia- leczenie wydłuża się, ponieważ niezbędnym i jedynym wyjściem jest leczenie operacyjne. Po nim następuje unieruchomienie chorej kończyny na okres 6-8 tygodni.

Więc jeśli zdarzy Ci się skręcić kostkę pamiętaj o jak najszybszym kontakcie z doświadczonym fizjoterapeutą lub lekarzem specjalistą.

Tomasz Góralski RMT – (terapeuta masażu) Kanada, lekarz z Polski

 • European Massage and Physiotherapy Center organizuje, bezpłatne seminaria o bólach pleców, szyi, bioder itp. Dowiedz się, dlaczego masz ból! Odpowiemy na twoje pytania!
 • Jeśli odniosłeś obrażenia w wypadku samochodowym, to dzwoń po bezpłatną konsultację w języku polskim. Nie pobieramy żadnych opłat z góry.
 • Pomagamy w załatwianiu formalności z ubezpieczeniami. Im wcześniej rozpoczniesz terapię, tym szybciej pozbędziesz się bólu.
 • Prosimy dzwonić pod 905-361-0993 lub 905-270-5553
 • Poza godzinami otwarcia email na: EmassageCanada@gmail.com.
 • Nasz adres jest na : www.medmassage.com.