Plecy Bez Bólu

Jul 29, 2019 at 2:53 am

Czy kiedyś pomyślałeś, że  spanie w prawidłowej pozycji pomoże uchronić Cię przed bólem kręgosłupa, 

Jeśli odczuwasz ból  pleców, który nie promieniuje do pośladków albo nogi, to wówczas zrób ciepły okład na tą okolicę na około 20 minut. Następnie wykonaj ćwiczenie. Połóż się na plecach, zegnij kolana, stopy oprzyj na podłodze, w ręce rozłóż na boki.  Potem przenoś złączone kolana raz na prawo, raz na lewą stronę i trzymaj na każdej stronie kilka sekund

Jeśli odczuwasz ból pleców, który nie promieniuje do pośladków albo nogi, to wówczas zrób ciepły okład na tą okolicę na około 20 minut. Następnie wykonaj ćwiczenie. Połóż się na plecach, zegnij kolana, stopy oprzyj na podłodze, w ręce rozłóż na boki. Potem przenoś złączone kolana raz na prawo, raz na lewą stronę i trzymaj na każdej stronie kilka sekund

A proste ćwiczenia złagodzą dolegliwości lepiej niż tabletka advilu  lub tylenolu?

W tym artykule poruszymy wiele sposobów na zdrowe plecy,   które zostały wyjawione przez ortopedów i fizjoterapeutów specjalizujących się w leczeniu kręgosłupa.

Według nich ludzie dzielą się na trzy grupy: tych, których kręgosłup boli, których bolał i których będzie bolał. Niezależnie, do której grupy siebie zaliczysz, skorzystaj z porad tych ekspertów.

Porada pierwsza: jeśli śpisz na boku wkładaj poduszkę między kolana. Dlaczego?  Ponieważ twój kręgosłup odpoczywa tylko wtedy, gdy leżysz i to nie zawsze. Żeby go naprawdę odciążyć, kładź się na boku z poduszką między kolanami, szczególnie, jeśli już masz problemy z plecami. Dzięki temu odcinek lędźwiowy kręgosłupa układa się prawidłowo. Natomiast, jeśli poduszki nie ma to kręgosłup skręca się w odcinku lędźwiowym, a ty możesz obudzić się z bólem krzyża.  Warto też zapamiętać, że gdy siedzisz, chodzisz, jeździsz na rowerze to obciążasz kręgosłup.  Sprawdzisz mu ulgę, gdy siedzisz i włożysz wałek pod lędźwie ( najbardziej polecane są wałki i półwałki McKenziego) oraz będziesz używał buty sportowe czasie spacerów lub joggingu. Jeśli jeździsz na rowerze to unikaj rowerów górskich a używaj tak zwanych rowerów   trekkingowych. Ponieważ w porównaniu z górskim wymuszają lepszą pozycję dla kręgosłupa.

A oto porada żywieniowa. Codziennie zażywaj suplementy, które wzmagają produkcję kolagenu, ponieważ żeby wzmocnić kręgosłup, należy dostarczać takich składników jak witamina C, krzem, siarka i glukozamina.  Kolagen stanowi podstawowy budulec tkanki łącznej między innymi chrząstek i więzadeł.  Warto wiedzieć, że większość urazów i zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa dotyczy właśnie elementów kolagenowo-stawowych a nie kości.  To one przysparzają nam bólu. Siarka jest w preparacie MSM, który najczęściej jest dodawany do glukozaminy.  Ważne jest też jedzenie kiszonek, bo dostarczają nam siarkę, witaminę C i bezcenne kultury bakterii. Sięgaj też po zielone części roślin. Są one ważnym źródłem dla kręgosłupa krzemu i magnezu.

Następna porada: jeżeli boli cię kręgosłup, to trzeba przywrócić mu ruchomość. W tym najbardziej pomagają manualne, czyli ręczne techniki fizjoterapeutyczne. Techniki te mają na celu odblokowanie nieruchomych odcinków kręgosłupa i najczęściej nie są to miejsca gdzie boli. Ból jest efektem a przyczyna leży gdzie indziej. Wyobraź sobie zardzewiały łańcuch rowerowy, połączony zawiasami. Kręgosłup to łańcuch 25-ciu kręgów i 156 przegubów.  Im więcej przegubów z jakiegoś powodu zesztywniało, tym bardziej przeciążasz inne.  Właśnie nad tymi „zardzewiałymi” przegubami pracują fizjoterapeuci. Trzeba pamiętać, że terapia manualna to początek. A potem pacjent musi popracować nad ruchomością, sam w domu codziennie. Temu służą ćwiczenia, nie tylko na wzmocnienie mięśni grzbietu, ale przede wszystkim poprawiające ruchomość kręgosłupa.

Kolejna porada: jakie sporty są najlepsze dla twoich pleców?  Przede wszystkim ćwiczenia, ogólnorozwojowe rozwijające mięśnie postawy. Fizjoterapeuta powinien wydrukować odpowiedni zestaw dla ciebie. Również pływanie na plecach to dobry trening dla mięśni przykręgosłupowych, które oplatają kręgosłup jak gorset i utrzymują go w prawidłowym położeniu.  Bardzo ważna jest również gimnastyka rozciągająca, ponieważ pomaga zlikwidować napięcia i przykurcze, które najczęściej wywołują dolegliwości bólowe. 

Jeżeli odczuwasz silny ból promieniujący do dołu to powinieneś jak najszybciej udać się po pomoc do lekarza albo kliniki fizjoterapii.

 

Tomasz Góralski RMT – (terapeuta masażu) Kanada, lekarz z Polski

  • European Massage and Physiotherapy Center organizuje, bezpłatne seminaria o bólach pleców, szyi, bioder itp. Dowiedz się, dlaczego masz ból! Odpowiemy na twoje pytania!
  • Jeśli odniosłeś obrażenia w wypadku samochodowym, to dzwoń po bezpłatną konsultację w języku polskim. Nie pobieramy żadnych opłat z góry.
  • Pomagamy w załatwianiu formalności z ubezpieczeniami. Im wcześniej rozpoczniesz terapię, tym szybciej pozbędziesz się bólu.
  • Prosimy dzwonić pod 905-361-0993 lub 905-270-5553
  • Poza godzinami otwarcia email na: EmassageCanada@gmail.com.
  • Nasz adres jest na : www.medmassage.com.