Życie bez bólu szyi Część 2

Jul 15, 2019 at 4:48 pm

Proste porady.

Oto kilka sposobów na złagodzenie bólu szyi:

 1. Aktywność fizyczna: Zaleca się codzienny 30 minutowy spacer i ogólną gimnastykę całego ciała. Jeśli bole nie ustępują po 2 tygodniach należy udać się z wizytą do fizjoterapeuty lub doświadczonego terapeuty masażu.
 2. W biurze: używaj ergonomicznej klawiatury komputerowej i zmieniaj często ustawienie monitora i krzesła, aby zachować prawidłową postawę ciała.
 3. Stosowanie leków przeciwbólowych. Leki przeciwbólowe, takie jak niesteroidowe leki przeciwzapalne np. Advil, mogą pomóc w zmniejszeniu bólu i zwiększeniu ruchomości szyi. Najlepiej przyjmować je regularnie, zgodnie z zaleceniami zawartymi w ulotce. Zażywanie tych leków dłużej niż 2 tygodnie może uszkodzić śluzówkę żołądka i spowodować nadżerkę i krwawienie a nieustępujący ból może wskazywać na poważniejszy problem.
 4. Wykonywanie ćwiczeń szyi. Spokojne ćwiczenia szyi również pomagają w utrzymaniu sprawności ruchowej. Ćwiczenia powinny być dobrane do indywidualnych potrzeb przez doświadczonego fizjoterapeutę. Terapeuta powinien upewnić się, że pacjent wykonuje ćwiczenia prawidłowo, ponieważ należy kontynuować te ćwiczenia w domu. Najnowsze badania naukowe (Task Force on Neck Pain – 2010), wykazały, że siedzący tryb życia znacznie zwiększa ryzyko bólu szyi.
 5. Można wypróbować terapię ciepłem i zimnem. Przez pierwsze 48 godzin po urazie szyi pomóc może przykładanie do obolałego miejsca okładów z lodu. Po tym czasie można również zastosować ciepłe okłady.
 6. Używanie odpowiedniej poduszki do spania. Można wypróbować poduszkę z wyprofilowanym podparciem pod szyję.
 7. Noszenie kołnierzy ortopedycznych/gorsetów. Można je stosować przez krótki czas. Większość specjalistów jest obecnie zdania, że lepiej starać się utrzymać szyję w ruchu.
 8. Oczywiście, profilaktyka jest lepszą strategią niż leczenie. Pomóc mogą: regularne przerwy w pracy przy komputerze, skorygowanie postawy ciała, regularne ćwiczenia (w tym ćwiczenia szyi) oraz rzucenie palenia. Warto też zachować ostrożność przy wykonywaniu codziennych czynności, takich jak przenoszenie dzieci do samochodu lub noszenie siatek z zakupami.
Chiropraktyk jest szczególnie wskazany w przypadku ostrego bólu szyi połączonego z ograniczoną ruchomością kręgosłupa szyjnego. Zabiegi chiropraktyczne oparte na terapii manualnej kręgosłupa mają na celu usunięcie zaburzeń w układzie mięśniowo-szkieletowym i nerwowym, a co za tym idzie zmniejszenie bólu i usprawnienie funkcji kręgosłupa – oznacza to rozluźnienie i uruchomienie usztywnionych stawów kręgosłupa szyjnego. Większość pacjentów już po kilku zabiegach odczuwa poprawę. Wizyty u chiropraktyka mogą zmniejszyć ból w sposób naturalny i bez użycia leków, ale również pomogą w zapobieganiu nawrotom objawów.

Chiropraktyk jest szczególnie wskazany w przypadku ostrego bólu szyi połączonego z ograniczoną ruchomością kręgosłupa szyjnego.
Zabiegi chiropraktyczne oparte na terapii manualnej kręgosłupa mają na celu usunięcie zaburzeń w układzie mięśniowo-szkieletowym i nerwowym, a co za tym idzie zmniejszenie bólu i usprawnienie funkcji kręgosłupa – oznacza to rozluźnienie i uruchomienie usztywnionych stawów kręgosłupa szyjnego. Większość pacjentów już po kilku zabiegach odczuwa poprawę. Wizyty u chiropraktyka mogą zmniejszyć ból w sposób naturalny i bez użycia leków, ale również pomogą w zapobieganiu nawrotom objawów.

Tomasz Góralski RMT – (terapeuta masażu) Kanada, lekarz z Polski

 • European Massage and Physiotherapy Center organizuje, bezpłatne seminaria o bólach pleców, szyi, bioder itp. Dowiedz się, dlaczego masz ból! Odpowiemy na twoje pytania!
 • Jeśli odniosłeś obrażenia w wypadku samochodowym, to dzwoń po bezpłatną konsultację w języku polskim. Nie pobieramy żadnych opłat z góry.
 • Pomagamy w załatwianiu formalności z ubezpieczeniami. Im wcześniej rozpoczniesz terapię, tym szybciej pozbędziesz się bólu.
 • Prosimy dzwonić pod 905-361-0993 lub 905-270-5553
 • Poza godzinami otwarcia email na: EmassageCanada@gmail.com.
 • Nasz adres jest na : www.medmassage.com.