Życie bez bólu pleców

Jun 20, 2019 at 2:32 pm
Ostatnie badania naukowe wykazały, że jeżeli musimy dużo siedzieć przy biurku warto jest się nad zainwestowaniem, w biurko, w którym, możemy podnosić blat biurka i pracować na stojąco. Okazuje się, bowiem że, jeżeli stoimy mamy znacznie lepszą sylwetkę ciała aniżeli w pozycji siedzącej. Niektórzy naukowcy uważają, że długie siedzenie jest gorsze od palenie papierosów, ponieważ przyczynia się do wielu chorób cywilizacyjnych, takich jak zawał serca wylew krwi do mózgu i oczywiście w schorzeniach i zwyrodnieniach kręgosłupa. Dlaczego? Ponieważ jeżeli siedzimy dużo mięśni postawy ciała jest wyłączonych, a ponadto znacznie zwalnia się przepływ krwi w naszym organizmie.

Ostatnie badania naukowe wykazały, że jeżeli musimy dużo siedzieć przy biurku warto jest się nad zainwestowaniem, w biurko, w którym, możemy podnosić blat biurka i pracować na stojąco. Okazuje się, bowiem że, jeżeli stoimy mamy znacznie lepszą sylwetkę ciała aniżeli w pozycji siedzącej. Niektórzy naukowcy uważają, że długie siedzenie jest gorsze od palenie papierosów, ponieważ przyczynia się do wielu chorób cywilizacyjnych, takich jak zawał serca wylew krwi do mózgu i oczywiście w schorzeniach i zwyrodnieniach kręgosłupa.
Dlaczego? Ponieważ jeżeli siedzimy dużo mięśni postawy ciała jest wyłączonych, a ponadto znacznie zwalnia się przepływ krwi w naszym organizmie.

Czy to jest możliwe? Tak. Najprościej byłoby udać się tam gdzie istnieje stan nieważkości, czyli na orbitę okołoziemską, gdyż wtedy dochodzi do dekompresji stawów kręgosłupa i rozluźnienia mięśni. Innym sposobem jest poprawienie naszej sylwetki ciała. Najłatwiej jest poprawić naszą sylwetkę przez bycie aktywnym. Ale jak to zrobić, jeżeli nie możemy ćwiczyć, ponieważ przeszkadza nam w tym ból pleców. Wówczas należy udać się do doświadczonego fizjoterapeuty, który powinien ustalić przyczynę dolegliwości bólowych i zaleci odpowiedni program, który stopniowo pozwoli nam na pozbycie się bólu. Jest to pierwsza faza rehabilitacji. Wyróżniamy kilka faz rehabilitacji. Pierwszą fazę jest zidentyfikowanie przyczyny naszego bólu. Druga faza to usuwanie poprzez odpowiednią terapię restrykcji powodujących ból. Może być np. to spazm mięśnia (trigger point) lub bliznowaty zrost tkanek albo degeneracja stawów kręgosłupa, a czasami utrata krzywizn kręgosłupa. Najczęstszą przyczyną złej postawy jest garbienie się w czasie siedzenia albo nieznaczne przemieszczenie się kręgów po wypadku samochodowym. W drugiej fazie używamy różne zabiegi fizjoterapeutyczne takie jak ultradźwięki laser, metodę Grastona, a czasami używamy taśmy kinesiotaping. Czyli chodzi nam o złagodzenie bólu i przygotowanie tkanek do bardziej zaawansowanych technik takich jak techniki dekompresyjne i mobilizacyjne, aby odciążyć uciśnięty przez dysk nerw. W naszej klinice mamy nowoczesny skomputeryzowany stół do dekompresji kręgosłupa szyjnego i lędźwiowego, który jest bardzo pomocny w cięższych przypadkach, ale przed jego użycie musimy użyć technik wymienionych poprzednio, aby rozluźnić tkanki, które będziemy chcieli rozciągać. W przeciwnym wypadku zabieg będzie mało aktywny, gdyż może nastąpić odruchowe napięcie mięśni przykręgosłupowych, co utrudnia a czasami uniemożliwia dekompresję.

Trzecia faza o rehabilitacji, to faza, w której chcemy uzyskać prawidłową ruchomość chorego kręgosłupa. Jedną z najlepszych technik jest tutaj technika McKenzie. Jeśli uzyskamy odpowiednią ruchomość i ustąpił ból, to możemy przystąpić do 4-tej fazy wzmacniania mięśni przykręgosłupowych i mięśni brzucha, które tworzą gorset mięśniowy kręgosłupa. W tej fazie najbardziej skutecznymi są i ćwiczenia opracowane w ciągu trwających dekady badania naukowe przez profesora McGilla. Zaletą tych ćwiczeń jest to, że możemy je wykonywać w domu, po tym jak nauczymy się prawidłowo wykonywać od doświadczonego fizjoterapeuty.

5-tą fazą rehabilitacji jest faza poprawiania kondycji kręgosłupa i całego ciała i tutaj bardzo pomocne będą codzienne 30 minutowe spacery, jazda na rowerze, pływanie, czy chodzenie do klubów fitness.

Ostatnia faza jest faza profilaktyczna. Fizjoterapeuta powinien pokazać, w jaki sposób należy prawidłowo podnosić obiekty z podłogi i w jaki sposób powinniśmy siedzieć przy biurku oraz w jakiej pozycji powinniśmy spać lub prowadzić samochód, czy jakiej należy używać poduszki do spania. Czasami będą konieczne wkładki do butów, jeśli mamy płaskostopie, ponieważ nieleczone płaskostopie często prowadzi do bólów pleców i kręgosłupa.

Ważne jest, też robić częste przerwy, jeżeli musimy długo siedzieć przy biurku i wykonać w tym czasie, kilkuminutową gimnastykę.
Zaleca się przerwy, co pół godziny, ale jeżeli nie jest to możliwe, to przynajmniej raz na godzinę i wykonać kilka prostych ćwiczeń wzmacniających mięśnie szyi, barków i pleców.

Tomasz Góralski RMT – (terapeuta masażu) Kanada, lekarz z Polski

  • European Massage and Physiotherapy Center organizuje, bezpłatne seminaria o bólach pleców, szyi, bioder itp. Dowiedz się, dlaczego masz ból! Odpowiemy na twoje pytania!
  • Jeśli odniosłeś obrażenia w wypadku samochodowym, to dzwoń po bezpłatną konsultację w języku polskim. Nie pobieramy żadnych opłat z góry.
  • Pomagamy w załatwianiu formalności z ubezpieczeniami. Im wcześniej rozpoczniesz terapię, tym szybciej pozbędziesz się bólu.
  • Prosimy dzwonić pod 905-361-0993 lub 905-270-5553
  • Poza godzinami otwarcia email na: EmassageCanada@gmail.com.
  • Nasz adres jest na : www.medmassage.com.