Stłuczenia, zwichnięcia i złamania – Co należy zrobić cz.1

Jun 10, 2019 at 3:51 am

(Metoda P.R.I.C.E. – Protection, Rest, Ice, Compression, Elevation)

Protokół PRICE to zbiór kilku czynności, które mogą być wykonane bez specjalistycznego sprzętu i wiedzy. Ważne jest, aby formę tej samodzielnej i pierwszej pomocy zastosować maksymalnie do 48 godzin po kontuzji. Może ona skrócić czas naszej kontuzji, a nam pomóc szybciej powrócić do zdrowia i do treningów.

P jak Protect (ochrona)

Jest to pierwszy element tej metody. Najważniejszą rzeczą jest zabezpieczenie miejsca, które boli. Odpowiednie zabezpieczenie niweluje ryzyko ponownego uszkodzenia. W przypadku kontuzji kończyn dolnych można użyć kul do odciążenia, a w przypadku urazów kończyn górnych można włożyć je w temblak.

R jak Rest (odpoczynek)

Odpoczynek to kluczowa kwestia w regeneracji tkanek. Bez niego nieustannie obciążone tkanki reagują stanem zapalnym, bólem, a nawet pogorszeniem kontuzji. Odpoczynek powinien być na tyle długi, by kontuzjowany mógł poruszać uszkodzoną kończyną bez bólu w pełnym zakresie.

I jak Ice (lód)

Lód świetnie sobie radzi w ograniczaniu odpowiedzi zapalnej naszego organizmu. Najczęściej stosowana metoda wspomagająca leczenie lodem polega na stosowaniu 20-minutowych okładów. Zalecane jest korzystanie z tej
metody 5–6 razy dziennie przez 20 minut. Ważne jest także, aby okład lodowy owinąć bawełnianą tkaniną, dzięki temu unikniemy odmrożenia.

C jak Compression (ucisk)

Kompresja ma za zadanie ograniczyć obrzęk spowodowany odpowiedzią zapalną. Do kompresji używa się elastycznego bandaża.

E jak Elevation (uniesienie)

Pomaga w przypadku opuchlizn.


Uniesienie ma za zadanie zmniejszenie opuchlizny. Odbywa się to za poprzez zwiększony odpływ żylny z kontuzjowanej kończyny.

Pośpiech, chwila nieuwagi i uraz gotowy. Warto wiedzieć, jak postępować w tego typu przypadkach, aby powrót do pełnej sprawności był jak najszybszy.

Niektóre kontuzje są niezbyt dokuczliwe i szybko się goją, inne bywają bolesne, a ich skutki odczuwalne są przez długi okres. Przez większość społeczeństwa ból jest klasyfikowany, jako zjawisko przykre i niepożądane. Mimo tego, jest to bardzo ważny i najczęściej jedyny sygnał, że z naszym organizmem dzieje się coś złego. Jeżeli objawy urazu nie są bardzo niepokojące i nie jest to sytuacja zagrażająca życiu lub zdrowiu, możemy zastosować szereg czynności, które być może pomogą częściowo lub całkowicie uporać się z problemem. Jednak mimo wszystko należy wybrać się do lekarza czy fizjoterapeuty na badanie i konsultację.

Metoda P.R.I.C.E. to algorytm oparty na pięciu czynnościach, opisywany z języka angielskiego, który rozwija się, jako: Protection (ochrona), Rest (odpoczynek), Ice (lód), Compression (ucisk), Elevation (uniesienie). Kolejno rozwijając algorytm otrzymujemy sekwencję czynności, które powinno się wykonać jak najszybciej po urazie ( przez 48 godziny). Takie postępowanie zmniejszy dolegliwości bólowe, ogranicza obrzęk i przyspiesza gojenie uszkodzonych tkanek. W tym czasie absolutnie nie powinno się nagrzewać kontuzjowanego obszaru!!!

Tak jak w każdym przypadku nie wolno bagatelizować symptomów. Gdy odczuwasz dyskomfort po urazie i przez kilka dni i ból się nasila, to powinno Cię zmobilizować do wizyty u doświadczonego fizjoterapeuty, ponieważ im wcześniej zaczniesz leczenie tym szybciej ból ustąpi i jest prawdopodobieństwo, że nie będzie nawracać.


Tomasz Góralski RMT – (terapeuta masażu) Kanada, lekarz z Polski

  • European Massage and Physiotherapy Center organizuje, bezpłatne seminaria o bólach pleców, szyi, bioder itp. Dowiedz się, dlaczego masz ból! Odpowiemy na twoje pytania!
  • Jeśli odniosłeś obrażenia w wypadku samochodowym, to dzwoń po bezpłatną konsultację w języku polskim. Nie pobieramy żadnych opłat z góry.
  • Pomagamy w załatwianiu formalności z ubezpieczeniami. Im wcześniej rozpoczniesz terapię, tym szybciej pozbędziesz się bólu.
  • Prosimy dzwonić pod 905-361-0993 lub 905-270-5553
  • Poza godzinami otwarcia email na: EmassageCanada@gmail.com.
  • Nasz adres jest na : www.medmassage.com.