Wylecz to: Poranny ból ścięgna nad pietą cz.3

Jun 4, 2019 at 9:49 pm

Standardową procedurą po operacji, jaką obejmuje rehabilitacja po zerwaniu Achillesa, jest 6–cio tygodniowe unieruchomienie w łusce gipsowej, bądź zaopatrzenie w but ortopedyczny tzw. Walker z podpiętkami pod piętę. Rehabilitacja po zszyciu Achillesa rozpoczyna się już w pierwszych dniach po operacji. W pierwszym okresie rehabilitacji głównym działaniem jest zmniejszenie obrzęku, stanu zapalnego oraz poprawa trakcji ścięgna. W tym czasie pracuje się także nad powolnym odzyskiwaniem zakresu ruchu w stawie, tak, aby po około 6 tygodniach uzyskać zakres 90° zgięcia grzbietowego. Jest to ważny punkt do osiągnięcia, gdyż od około 7 tygodnia następuje stopniowe obciążanie nogi z odciążeniem kul, a następnie około 8-9 tygodnia odstawia się kule. Następnymi etapami do osiągnięcia jest wyuczenie normalnego stereotypu chodu, dalsza praca nad zakresem ruchu stawu, wzmacnianie mięśni oraz ćwiczenia czucia głębokiego, tak ażeby po około 4 miesiącach móc podjąć swobodnie trening siłowy i wytrzymałościowy. Do aktywności sportowej można wrócić po około 5-6 miesiącach.

Rehabilitacja ruchowa wspomagana jest zabiegami z zakresu fizykoterapii, pomocne są ultradźwięki, laser, masaż oraz kinesiotaping,

Rehabilitacja ruchowa wspomagana jest zabiegami z zakresu fizykoterapii, pomocne są ultradźwięki, laser, masaż oraz kinesiotaping,

Rehabilitacja ruchowa wspomagana jest zabiegami z zakresu fizykoterapii, pomocne są ultradźwięki, laser, masaż, Kinesiology Taping, ćwiczenia propriocepcji i balansu, równoważne, wzmacniające mięśnie, ćwiczenia rozciągające mięsień brzuchaty łydki oraz płaszczkowaty, ćwiczenia stabilizacyjne, ćwiczenia izometryczne, terapia manualna.

Dużym problemem przy kontuzjach ścięgna Achillesa jest to, że w momencie pojawienia się bólu osoba doznająca urazu przerywa aktywność ruchową, ograniczając leczenie do zażywania leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Na skutek pourazowej reakcji zapalnej wytwarza się słaba blizna, która jest podatna na powtórne uszkodzenie. Gdy ból mija sportowiec wraca do intensywnego treningu, doprowadzając do kolejnego urazu.

Wizyta w gabinecie rehabilitacji to szansa na przerwanie błędnego koła i powrót do uprawiania ulubionej dyscypliny sportowej.

Umiejętnie prowadzona rehabilitacja ścięgna Achillesa powinna być nacelowana zarówno na samo ścięgno jak i na inne tkanki mogące mieć wpływ na wystąpienie urazu. Zadaniem fizjoterapeuty w zależności od obecnych objawów klinicznych jest:

 • zlikwidowanie dolegliwości bólowych,
 • przywrócenie funkcji ścięgna,
 • korekcja wadliwego ustawienia stopy,
 • przywrócenie prawidłowej ruchomości w stawach,
 • poprawa elastyczności mięśni kończyn dolnych,
 • wzmocnienie napięcia centralnego,
 • skorygowanie błędów treningowych.

Należy pamiętać, że rehabilitacja różni się w zależności od charakteru zmian w ścięgnie oraz stanu klinicznego pacjenta dlatego powinna być dobrana i prowadzona indywidualnie.

Urazy ścięgna Achillesa są dość częstym schorzeniem. Wymagają szybkiego podjęcia odpowiedniego leczenia i rehabilitacji. Zaniedbania w tym zakresie mogą doprowadzić do upośledzenia wydolności stawu skokowego, osłabienia mięśnia brzuchatego łydki,
a w konsekwencji do rezygnacji z aktywności fizycznej, bądź jej znacznego ograniczenia.

Rehabilitacja ścięgna Achillesa powinna koncertować się na Terapii manualnej, w której skład wchodzi: masaż leczniczy mięśnia brzuchatego łydki i płaszczkowatego, połączony z ćwiczeniami stabilizacyjnymi i izometrycznymi.

Rehabilitacja ścięgna Achillesa powinna koncertować się na Terapii manualnej, w której skład wchodzi: masaż leczniczy mięśnia brzuchatego łydki i płaszczkowatego, połączony z ćwiczeniami stabilizacyjnymi i izometrycznymi.

Warto również pamiętać, że raz uszkodzone ścięgno jest bardziej podatne na zerwanie. Dlatego osoby, które miały już z nim problemy, podczas uprawiania sportu powinny zachować wyjątkową ostrożność, aby nie dopuścić do kolejnej kontuzji.

Tomasz Góralski RMT – (terapeuta masażu) Kanada, lekarz z Polski

 • European Massage and Physiotherapy Center organizuje, bezpłatne seminaria o bólach pleców, szyi, bioder itp. Dowiedz się, dlaczego masz ból! Odpowiemy na twoje pytania!
 • Jeśli odniosłeś obrażenia w wypadku samochodowym, to dzwoń po bezpłatną konsultację w języku polskim. Nie pobieramy żadnych opłat z góry.
 • Pomagamy w załatwianiu formalności z ubezpieczeniami. Im wcześniej rozpoczniesz terapię, tym szybciej pozbędziesz się bólu.
 • Prosimy dzwonić pod 905-361-0993 lub 905-270-5553
 • Poza godzinami otwarcia email na: EmassageCanada@gmail.com.
 • Nasz adres jest na : www.medmassage.com.