Wypadki samochodowe – Część 4 – Konsekwencje nieprawidłowego leczenia i zbagatelizowania.

Feb 4, 2019 at 9:39 pm

Reasumując wcześniejsze artykuły ból w następstwie powikłań po wypadku samochodowy spowodowany jest niewielkim, często całkowicie odwracalnym urazem tkanek miękkich i wycofuje się po podjęciu kompleksowego leczenia. Również wcześniej wspominałem, że gdy po wypadku samochodowym złudnie czujemy się dobrze, nic nie boli, nie występują widoczne urazy to, po co iść do lekarza, czekać w kolejkach, później jakaś rehabilitacja – strata czasu. Sami sobie jesteśmy lekarzami.

Skutki i obrażenia po wypadku, kolizji, stłuczce, czy nawet gwałtownym hamowaniu mogą wystąpić po kilku dniach, tygodniach a nawet miesiącach. Na początku występuje rozkojarzenie, nerwy, co przytłumia skalę odczuwania bólu i napięcia mięśni.

Dlatego nie wolno bagatelizować kwestii, jakim jest zdrowie. Stan ostry i podrażniania, stany zapalne, które występują bezpośrednio na skutek urazu, po kilku tygodniach przechodzą w stan przewlekły a on może się ciągnąć miesiącami a nawet latami.

Długoterminowe powikłania po urazach komunikacyjnych, np. typu smagnięcie biczem zdarzają się bardzo rzadko. Zwykle objawy ustępują w ciągu do kilku, kilkunastu tygodni. Natomiast te przypadki, które odczuwają przewlekły ból, należą do grupy, która niesystematycznie podeszła do leczenia i profilaktyki. Mianowicie okres leczenia i powrotu do zdrowia, to nie tylko ten okres spędzony na zajęciach fizjoterapeutycznych, ale również czas po, jak zalecamy się do porad fizjoterapeuty, jak często ćwiczymy w zaciszu domowym, jaką przyjmujemy postawę ciała podczas pracy, jazdy samochodem, siedzenia na kanapie, itp. Niektórzy po takim urazie odczuwają przewlekły ból lub bóle głowy przez wiele lat po wypadku. Czasami lekarze wiążą taki ból, z uszkodzeniem stawów szyi, dysków lub więzadeł, oraz stanami zwyrodnieniowymi.

Konsekwencje nieprawidłowego leczenia i zbagatelizowania

Do powikłań nieprawidłowego leczenia lub zbagatelizowania urazu można zaliczyć zaburzenia neurologiczne w obrębie kończyn pod postacią zdrętwienia, mrowienia, braku czucia, uczucia zimna lub pieczenia, oraz osłabienia siły mięśniowej. Dolegliwości te prawidłowo leczone zwykle ustępują lub zmniejszają się, natomiast zaniechanie leczenia może prowadzić do ich utrwalenia.

Dodatkowymi skutkami nie podjęcia rehabilitacji lub źle prowadzonych zajęć mogą być:

  • Bezsenność,
  • Rozdrażnienie, kłopoty z koncentracją,
  • Przewlekły ból głowy, typu napięciowego,
  • Przykurcze mięśniowe, zmniejszenie ruchomości w stawach,
  • Zwyrodnienie stawów,
  • Objawy neurologiczne: niewyraźne widzenie, szum w uszach,
  • Spadek kondycji fizycznej,
  • Osłabienie siły mięśniowej.

Im później zacznie się leczenie, rehabilitację tym dłuższy jest okres powrotu do pełnego wyzdrowienia. Dlatego zachęcam – jeśli ulegniesz wypadkowi wybierz się od razu do lekarza, aby mógł on przeprowadzić prawidłowy wywiad i skierował Cię na badania obrazowe. Następnie polecam znalezienie dobrej, renomowanej kliniki, gdzie znajdziesz kompleksowe leczenie.

W takim miejscu zajmą się Tobą indywidualnie, dobiorą zajęcia, program leczniczy odpowiednio do Twoich potrzeb, zarekomendują przyrządy pomocnicze, które pomogą Ci w rehabilitacji domowej, miejsce, w którym będziesz czuł się komfortowo i gdzie pomogą uzupełnić Ci dokumentację powypadkową.

Uwolnij się od bólu i powikłań, ponieważ one nie pozwalają na poprawne funkcjonowanie organizmu. Od Ciebie zależy jak pokierujesz swój powrót do zdrowia i w jakie ręce je powierzysz.

Zapraszamy do odwiedzenia naszej kliniki, gdzie rzetelnie zaopiekujemy się Twoim zdrowiem.

Tomasz Góralski RMT – (terapeuta masażu) Kanada, lekarz z Polski


Tomasz Góralski ukończył Akademię Medyczną w Łodzi, gdzie uzyskał tytuł lekarza medycyny i pracował w Wojskowej Akademii Medycznej. W Kanadzie uzyskał dyplom terapeuty masażu.

Klinika, którą kieruje T. Góralski, została wybrana przez Top Choice Awards, jako najlepsza w Mississauga na rok 2018 i 2019. Dziękujemy wszystkim naszym wspaniałym pacjentom, że głosowali na nas w konkursie. Jeśli państwo ulegli wypadkowi lub mają bóle pleców, szyi, ramion lub bioder prosimy dzwonić, pod 905-361-0993, aby umówić się na bezpłatną konsultacje po angielsku lub po polsku w klinice. Jeśli Państwo macie pytania, prosimy je kierować na: EmassageCanada@gmail.com lub 905-361-0993 (www.medmassage.com).

Jeden z naszych fizjoterapeutów ukończył kurs u profesora Stewarda McGilla, który jest ekspertem w leczeniu skomplikowanych bólów kręgosłupa.