Bóle Pleców i Szyi – Część 15 – Zespól Skrzyżowania dolnego

Nov 11, 2018 at 4:40 am
Osoba po lewej stronie reprezentuje prawidłową postawę, natomiast po lewej zespól skrzyżowania górnego w okolicy szyjnej oraz zespół skrzyżowania dolnego w okolicy lędźwiowej.  Zespoły te często występują u osób wykonujących prace biurową.  Zespół skrzyżowania dolnego (ZSD) dotyczy antagonistycznych par mięśni.  Pierwsza mięśnie to przykurczone (tight), czyli  mięsień prostownik grzbietu, mięsień czworoboczny grzbietu, mięsień naprężacz powięzi szerokiej, mięsień gruszkowaty, ·oraz mięsień biodrowo-lędźwiowy. Druga para to mięsnie osłabione (weak), czyli prosty brzucha i mięsień pośladkowy wielki. Przykurcz pierwszej pary mięśni i osłabienie drugiej powoduje przodopochylenie miednicy, co powoduje zmianę naturalnej krzywizny odcinka lędźwiowego. Najczęściej jest to (a) pogłębienie naturalnej lędźwiowej, ale czasami dochodzi do jej (b) spłaszczenia. Powstająca nierównowaga mięśniowa zaburza prawidłową mechanikę kręgosłupa    Co powoduje bóle promieniujące do kończyn (podobnie jak w dyskopatii) i wywołujące sztywność pleców okolicy lędźwiowej.

Osoba po lewej stronie reprezentuje prawidłową postawę, natomiast po lewej zespól skrzyżowania górnego w okolicy szyjnej oraz zespół skrzyżowania dolnego w okolicy lędźwiowej. Zespoły te często występują u osób wykonujących prace biurową.
Zespół skrzyżowania dolnego (ZSD) dotyczy antagonistycznych par mięśni.
Pierwsza mięśnie to przykurczone (tight), czyli mięsień prostownik grzbietu, mięsień czworoboczny grzbietu, mięsień naprężacz powięzi szerokiej, mięsień gruszkowaty, ·oraz mięsień biodrowo-lędźwiowy.
Druga para to mięsnie osłabione (weak), czyli prosty brzucha i mięsień pośladkowy wielki.
Przykurcz pierwszej pary mięśni i osłabienie drugiej powoduje przodopochylenie miednicy, co powoduje zmianę naturalnej krzywizny odcinka lędźwiowego. Najczęściej jest to (a) pogłębienie naturalnej lędźwiowej, ale czasami dochodzi do jej (b) spłaszczenia.
Powstająca nierównowaga mięśniowa zaburza prawidłową mechanikę kręgosłupa
Co powoduje bóle promieniujące do kończyn (podobnie jak w dyskopatii) i wywołujące sztywność pleców okolicy lędźwiowej.

Zespól ten jest zaburzeniem postawy, głównie w obrębie układu mięśniowego. Zaburzenie to manifestuje się bolesnością i ograniczeniem funkcji układu ruchu w okolicy lędźwiowej.
Powodem występowania powyższych dysfunkcji jest najczęściej nieprawidłowa pozycja siedząca, trwająca wiele godzin.
Bóle w okolicy krzyżowo-lędźwiowej często mylnie kojarzone są z występowaniem ucisku dysku na nerw, natomiast problem może dotyczyć jedynie minimalnych podwichnięć stawów międzykręgowych oraz zaburzeń struktury i mechaniki kręgosłupa.
Nieleczony zespół posturalny może prowadzić do zwyrodnień stawów kręgosłupa.

Ilustracja pokazuje mięsnie odpowiedzialne za ZSG i ZSD na tylnej części tułowia. Mięsnie przykurczone to: prostownik grzbietu, czworoboczny grzbietu. Mięsnie osłabione to: prosty brzucha i pośladkowy wielki.

Ilustracja pokazuje mięsnie odpowiedzialne za ZSG i ZSD na tylnej części tułowia. Mięsnie przykurczone to: prostownik grzbietu, czworoboczny grzbietu. Mięsnie osłabione to: prosty brzucha i pośladkowy wielki.

Terapia podobnie jak w przypadku zespołu skrzyżowania górnego będzie polegała na korekcji postawy ciała po przez wyrównanie napięcia mięśniowego i rozciągnięcie skróconych mięśni oraz wzmocnienie mięśni osłabionych. Ponieważ nasze ciało jest funkcjonalnie powiązane poprzez mięśniowe ciągi kinetyczne dysfunkcja postawy w okolicy szyjnej może powodować zaburzenia lordozy lędźwiowej – (ZSD).
Zarówno w przypadku zespołu skrzyżowania górnego, jak i zespołu skrzyżowania dolnego będą występowały punkty spustowe i warto włączyć ich terapię do procesu leczenia. Wskazane będą również techniki rozluźniania mięśniowo-powięziowego przez zastosowanie np. myofascial cupping techniques oraz masaż tkanek głębokich. W ćwiczeniach wzmacniających wykorzystujemy opór własnego ciała, taśmy thera bands oraz hantle.
Najważniejsza jest prewencja wtórna, polegająca na zmianie nawyków nieprawidłowego siedzenia. Należy dostosować miejsce pracy pod względem ergonomicznym (wysokość biurka, krzesła, ustawienia monitora, klawiatury, również fotela samochodowego) oraz robić częste przerwy na rozprostowanie sztywnych mięśni.

Tomasz Góralski RMT – (terapeuta masażu) Kanada, lekarz z Polski


Tomasz Góralski ukończył Akademię Medyczną w Łodzi, gdzie uzyskał tytuł lekarza medycyny i pracował w Wojskowej Akademii Medycznej.
W Kanadzie zdał egzaminy lekarskie, ale z powodu braku miejsc nie otrzymał pracy w zawodzie. Później podjął pracę, jako terapeuta masażu (RMT). Klinika, którą kieruje T. Góralski, została wybrana przez Top Choice Awards, jako najlepsza w Mississauga na rok 2018.
Jeden z naszych fizjoterapeutów uzyskał certyfikat na leczenie metodą McKenziego, ponieważ ukończył kursy w Instytucie McKenziego. Ponadto ukończył kurs u profesora Stewarda McGilla, który jest ekspertem w leczeniu skomplikowanych bólów kręgosłupa. Również otrzymał certyfikat na leczenie metodami fizjoterapeutycznymi Łagodnych Położeniowych Zawrotów.

Jeśli Państwo macie pytania, prosimy je kierować na: EmassageCanada@gmail.com lub 905-361-0993 (www.medmassage.com).