Bóle Pleców – Część 5 – Leczenie metodą McKenziego

Sep 2, 2018 at 11:56 pm

Istnieje też pewna grupa pacjentów (przeważnie w młodym wieku), u których badanie kręgosłupa nie ujawnia żadnych nieprawidłowości z wyjątkiem błędnego nawyku postawy, oraz bólu podczas dłuższego siedzenia. W ich przypadku eliminacja przyczyny bólu polega na dokładnej edukacji w zakresie korekcji postawy, niekiedy też specjalnych ćwiczeniach, ułatwiających kształtowanie się prawidłowego nawyku postawy. Takie podejście lecznicze, choć z pozoru proste i oczywiste, oparte jest na dokładnej znajomości anatomii i biomechaniki kręgosłupa oraz wieloletnim doświadczeniu autora.

A. Nieprawidłowa pozycja głowy           B. Skorygowana, prawidłowa pozycja głowy

A. Nieprawidłowa pozycja głowy B. Skorygowana, prawidłowa pozycja głowy

Kolejną przyczyną jest mechaniczne uszkodzenie tkanek kręgosłupa wskutek raptownego zgięcia tułowia lub podniesienia ciężkiego przedmiotu w pozycji pochylonej– próby leczenia zaburzenia za pomocą ogólnych zestawów ćwiczeń “na kręgosłup” po prostu nie mają sensu, gdyż niektóre z nich mogą nasilać ból. Chory wymaga zastosowania ruchu działającego leczniczo, lecz w płaszczyźnie i kierunku, które podpowiada wynik badania czynnościowego kręgosłupa. Taki sposób postępowania jest zalecany przez nowoczesną, popartą badaniami naukowymi fizjoterapię.

Największą zaletą metody McKenziego jest nastawienie na eliminację przyczyn problemów, nie zaś jedynie skutków.

Bóle kręgosłupa szyjnego są jedną z częściej spotykanych dolegliwości narządu ruchu. Coraz częściej pacjenci poszukują skutecznych form leczenia i ćwiczeń pozwalających na pozbycie się bólu.

Ból w odcinku szyjnym – może obejmować głowę, szyję, kark, ramiona. Ból lub zaburzenia czucia mogą promieniować do jednej lub obu rąk, co często jest spowodowane uciskiem korzenia nerwowego przez przemieszczający się krążek międzykręgowy. Do częstych objawów związanych z bólem szyi należą:

 • bóle i zawroty głowy oraz mdłości –mogą występować po urazie na skutek ucisku tętnic kręgowych doprowadzających krew do mózgu lub urazu tkanki mózgowej.
 • uczucie słabnących rąk (częste upuszczanie przedmiotów) – częstą przyczyna są uciski dysków na szyjna tkankę nerwową
 • zaburzenia czucia w obrębie twarzy – na skutek ucisku na nerwy,

Terapia McKenzie stosowana jest również po urazach szyi w wypadkach samochodowych.

Terapia według metody McKenzie bazuje na stosowaniu środków mechanicznych: ćwiczenia, odpowiednio dobrana pozycja statyczna, Terapia Manualna, które wpływają na poprawę mechaniki kręgosłupa lub stawów i tkanek okołostawowych kończyn.

Podstawą leczenia jest stosowanie określonych środków mechanicznych. W terapii wykorzystuje się pozycjonowanie pacjentów oraz wykorzystanie przez niego odpowiedników dobrego ruchu leczniczego. U części pacjentów konieczne jest zastosowanie przez terapeutę specyficznych procedur manualnych.

Zasadą jest stosowanie najpierw indywidualnie dobranych ćwiczeń, a dopiero później, jeśli to konieczne, dodatkowo terapii manualnej po wykluczeniu wszelkich przeciwwskazań do jej zastosowania. Po ustąpieniu objawów metoda koncentruje się na profilaktyce. Ze względu na wysoką skuteczność i powtarzalność wyników części diagnostycznej metody McKenzie, jej stosowanie, jako pierwszej, wydaje się być celowe dla określenia przyczyn dolegliwości. Metoda McKenzie sprawdza się w sytuacjach, w których inne metody fizjoterapeutyczne nie mają zbyt wiele do zaoferowania. Dzieje się tak np. w przypadku kręczu karku (może on wystąpić m.in. w przebiegu dyskopatii).

Tomasz Góralski RMT – (terapeuta masażu) Kanada, lekarz z Polski


Tomasz Góralski ukończył Akademię Medyczną w Łodzi, gdzie uzyskał tytuł lekarza medycyny i pracował w Wojskowej Akademii Medycznej.
W Kanadzie zdał egzaminy lekarskie, ale z powodu braku miejsc nie otrzymał pracy w zawodzie. Później podjął pracę, jako terapeuta masażu (RMT). Klinika, którą kieruje T. Góralski, została wybrana przez Top Choice Awards, jako najlepsza w Mississauga na rok 2018.
Jeden z naszych fizjoterapeutów uzyskał certyfikat na leczenie metodą McKenziego, ponieważ ukończył kursy w Instytucie McKenziego. Ponadto ukończył kurs u profesora Stewarda McGilla, który jest ekspertem w leczeniu skomplikowanych bólów kręgosłupa. Również otrzymał certyfikat na leczenie metodami fizjoterapeutycznymi Łagodnych Położeniowych Zawrotów.

Jeśli Państwo macie pytania, prosimy je kierować na: EmassageCanada@gmail.com lub 905-361-0993 (www.medmassage.com).