Bóle Pleców – Część 2

Aug 12, 2018 at 3:58 pm

Kiedy bolą plecy, lubimy sięgać po środki farmakologiczne. Pamiętajmy jednak, że maści i tabletki przynoszą skutek doraźny. Długotrwałe efekty osiągniemy dbając o prawidłową postawę ciała i odpoczynek dla kręgosłupa. Dlatego powinniśmy wybrać się do fizjoterapeuty na badanie, sprawdzić czy objawy są wynikiem przeciążeń spowodowanych pracą, lub nawykowym przyjmowaniem nieprawidłowej pozycji, zmianami mechanicznymi, zwyrodnieniowymi, lub pochodzenia nerwowego. Warto poznać przyczynę powstania bólu i z nim poprawnie walczyć, bo przecież lepiej zapobiegać niż leczyć.

Ilustracja powyżej przedstawia różne postawy ciała. Tylko pierwsza sylwetka jest prawidłowa. Pozostałe sylwetki prowadzą do chronicznego bólu szyi, barków lub pleców. Odpowiednia rehabilitacja pod nadzorem doświadczonego fizjoterapeuty może w znacznym stopniu poprawić sylwetkę. Proszę nie zwlekać i udać się na konsultację, aby się dowiedzieć, jakie ćwiczenia korekcyjne powinniśmy wykonywać.

Ilustracja powyżej przedstawia różne postawy ciała. Tylko pierwsza sylwetka jest prawidłowa.
Pozostałe sylwetki prowadzą do chronicznego bólu szyi, barków lub pleców. Odpowiednia rehabilitacja pod nadzorem doświadczonego fizjoterapeuty może w znacznym stopniu poprawić sylwetkę. Proszę nie zwlekać i udać się na konsultację, aby się dowiedzieć, jakie ćwiczenia korekcyjne powinniśmy wykonywać.

Gdy poznamy przyczynę możemy podjąć dalsze środki terapii:

  • masaż- lecznicze działanie masażu polega na oddziaływaniu na skórę, tkankę mięśniową, stawy i aparat więzadłowy, poprzez przyśpieszenie procesów biochemicznych, a w konsekwencji szybsze usunięcie produktów przemiany materii oraz dostarczenie substancji odżywczych,
  • terapia fizjoterapeutyczna (tzn. kinezyterapia- leczenie z wykorzystaniem różnych form ruchu. Intencją jest przywrócenie bezbolesnych ruchów kręgosłupa i kończyn, poprawa wydolności organizmu i wytrzymałości mięśni, obejmuje również kształtowanie prawidłowych nawyków ruchowych; mobilizacja- terapeuta wykonuje mobilizację stawu z równoczesnym ruchem w tym stawie; poizometryczna relaksacja mięśni- polega na rozciąganiu mięśni przykurczonych; ćwiczenia- dobierane są w zależności od stanu pacjenta i jego zakresu ruchu, mają na uwadze poprawnie, jakości i aktywności ruchowej życia codziennego; korekta czynników szkodliwych dla kręgosłupa- jest bardzo ważnym elementem terapii, ponieważ poprzez nieprawidłową postawę ciała powstają dolegliwości, których można uniknąć),
  • stymulacja elektryczna (fizykoterapia): Laseroterapia- działanie wiązki lasera powoduje szybki wzrost aktywności procesów regeneracyjnych tkanek i komórek, działa przeciwbólowo, Ultradźwięki- dzięki zastosowaniu tej metody w tkankach powstaje „mikromasaż”, działa przeciwbólowo, zmniejsza napięcie mięśni i przyspiesza przemianę materii wewnątrztkankowej, Prądy interferencyjne (IFC) – to prądy średniej częstotliwości, modulowane, działają przeciwbólowo, oddziałują na układ nerwowy autonomiczny– tonizują napięcie ścian naczyń krwionośnych, usprawniają procesy odżywcze i przemiany materii tkanek.

Bóle Pleców v2

Wydaje mi się, że warto czasem zastanowić się nad własnym ciałem i jego objawami, ponieważ każda dysfunkcja to „wołanie o pomoc”. Mamy tylko jeden kręgosłup, który musi wystarczyć na całe życie, także czas pomyśleć o sobie i zrobić testy, sprawić, aby organizm zaczął oddychać swobodnie i bez bólu. Po więcej informacji i artykułów proszę zajrzeć na mój blog na

Tomasz Góralski RMT – (terapeuta masażu) Kanada, lekarz z Polski

Tomasz Góralski ukończył Akademię Medyczną w Łodzi, gdzie uzyskał tytuł lekarza medycyny i pracował w Wojskowej Akademii Medycznej. W Kanadzie zdał kanadyjskie i amerykańskie egzaminy lekarskie dla obcokrajowców. Aplikował bezskutecznie na rezydenturę do szpitali kanadyjskich i amerykańskich, aby mógł praktykować, jako lekarz w Kanadzie. O 1 jedno miejsce ubiegało się 400 zagranicznych lekarzy, którzy również zdali egzaminy kwalifikacyjne. Jednak postanowił swoją wiedzę i doświadczenie wykorzystać w terapii chronicznych i skomplikowanych dolegliwości mięśni oraz stawów, po uzyskaniu licencji, jako terapeuta masażu (RMT). Klinika, którą kieruje T. Góralski, została wybrana przez Top Choice Awards, jako najlepsza w Mississauga na rok 2018. Jeśli Państwo macie pytania, prosimy je kierować na: EmassageCanada@gmail.com lub 905-361-0993. (www.MassageMississauga.com)