Bóle Pleców – Część 1

Aug 5, 2018 at 5:55 pm

Kręgosłup – wiemy, jak ważny jest dla naszego organizmu, rozumiemy, że utrzymuje w sprawności całe ciało, utrzymuje postawę w prostej pozycji, jest motorem organizmu, lecz tak naprawdę poświęcamy mu uwagę dopiero wtedy, gdy zaczyna boleć. A szkoda, bo pamiętając o paru zasadach, możemy o niego dbać nawet podczas wykonywania codziennych czynności.

Ból – Wg definicji Międzynarodowego Towarzystwa Badania Bólu to subiektywne, przykre i negatywne wrażenie zmysłowe i emocjonalne powstające pod wpływem bodźców uszkadzających tkankę lub zagrażających ich uszkodzeniem. Każdy odczuwa go inaczej. Zależy to zarówno od osobniczego progu odczuwania bólu, stanu zdrowia i czynników środowiskowych.

Powyższa ilustracja pokazuje ucisk dysku na nerw, co powoduje następujące objawy:  •	Ból i drętwienie promieniujące do pośladka lub do nogi •	Ból nasila się w nocy i przy pewnych ruchach •	Ból narasta podczas chodzenia •	Ból nasila się podczas stania lub siedzenia •	Ból zmniejsza się po odpoczynku

Powyższa ilustracja pokazuje ucisk dysku na nerw, co powoduje następujące objawy:
• Ból i drętwienie promieniujące do pośladka lub do nogi
• Ból nasila się w nocy i przy pewnych ruchach
• Ból narasta podczas chodzenia
• Ból nasila się podczas stania lub siedzenia
• Ból zmniejsza się po odpoczynku

W większości dolegliwości bólowe pleców nie są wynikiem urazów, lecz braku nawyku zachowywania właściwej postawy ciała, nieodpowiedniej diety i stresu, który towarzyszy nam na każdym kroku. Spięte i niewypoczęte osoby uskarżają się na ból karku bądź okolicy lędźwi.

Ból może mieć wiele przyczyn. Najczęstszą jest uszkodzenie krążków międzykręgowych, zwanych dyskami. Krążki – zbudowane są z jądra miażdżystego i otaczającego go pierścienia włóknistego – znajdują się między wszystkimi kręgami. To elastyczne poduszeczki, które zapobiegają ocieraniu się kręgów, pełnią rolę amortyzatorów. To one umożliwiają zginanie do przodu, na boki, odchylanie do tyłu czy prostowanie. Jeżeli przeciążamy kręgosłup (a robimy to codziennie, gdy chodzimy i siedzimy zgarbieni lub śpimy z podkurczonymi nogami), możemy doprowadzić do uszkodzenia dysków.

Rodzaje bólów kręgosłupa dzielimy na: specyficzne (jednostka medyczna np.: dyskopatia, uraz, złamanie kompresyjne, zmiany zwyrodnieniowe, osteoporoza, guzy, itp.) i niespecyficzne (pacjent odczuwa ból, ale w badaniu i diagnostyce nie stwierdza się żadnej choroby ani dysfunkcji – dolegliwości są wynikiem przeciążeń wynikających z trybu życia i indywidualnych predyspozycji).

Bóle Pleców

Ze względu na czas trwania występują bóle: ostre, podostre i przewlekłe.

Ból u każdego objawia się inaczej. U niektórych objawia się rano, gdzie występuje sztywność mięśni i układu kostno-szkieletowego, u niektórych narasta w ciągu dnia podczas pracy, dźgania, siedzenia przed komputerem, czy prowadzenia samochodu, a niektórzy skarżą się na ból w nocy, gdy nie mogą przyjąć dogodnej pozycji. Codziennie nawykowo przybieramy złą postawę, co po latach prowadzi do zmian w kręgosłupie, dlatego że zwiotczałe mięśnie sprzyjają utracie elastyczności kręgosłupa. Źle na kręgosłup wpływa również nieodpowiednia dieta. Kości potrzebują cały czas wapnia, który tracimy codziennie w procesie metabolizmu. Powinniśmy, więc pamiętać, by dostarczać go organizmowi w pożywieniu. Inaczej kości będą słabe i wzrośnie ryzyko osteoporozy.

Tomasz Góralski RMT – (terapeuta masażu) Kanada, lekarz z Polski

Tomasz Góralski ukończył Akademię Medyczną w Łodzi, gdzie uzyskał tytuł lekarza medycyny i pracował w Wojskowej Akademii Medycznej. W Kanadzie zdał kanadyjskie i amerykańskie egzaminy lekarskie dla obcokrajowców. Aplikował bezskutecznie na rezydenturę do szpitali kanadyjskich i amerykańskich, aby mógł praktykować, jako lekarz w Kanadzie. O 1 jedno miejsce ubiegało się 400 zagranicznych lekarzy, którzy również zdali egzaminy kwalifikacyjne. Jednak postanowił swoją wiedzę i doświadczenie wykorzystać w terapii chronicznych i skomplikowanych dolegliwości mięśni oraz stawów, po uzyskaniu licencji, jako terapeuta masażu (RMT). Klinika, którą kieruje T. Góralski, została wybrana przez Top Choice Awards, jako najlepsza w Mississauga na rok 2018. Jeśli Państwo macie pytania, prosimy je kierować na: EmassageCanada@gmail.com lub 905-361-0993. (www.MassageMississauga.com)