Rehabilitacja po przeszczepie stawu biodrowego – Część 1

Jul 22, 2018 at 2:32 am

Zmiany zwyrodnieniowe stawu biodrowego nie są pojedynczą chorobą, lecz niejednorodną grupą schorzeń, których wzajemne oddziaływanie daje końcowy efekt uszkodzenia biodra.

Rehabilitacja po przeszczepie stawu biodrowego

W Stanach Zjednoczonych przeprowadza się rocznie ponad 250 tys. zabiegów całkowitej wymiany stawu biodrowego, w Polsce około 30 tysięcy. Liczby te z pewnością byłyby niższe, gdyby społeczeństwo uwierzyło w dobroczynność ruchu w życiu codziennym. Badania kliniczne doktora Thomasa Hendricksona wykazały, że jeśli wcześnie rozpoczniemy odpowiednią terapię bólu biodra przez doświadczanego fizjoterapeutę to można nawet przeszczepu uniknąć, ponieważ zmiany początkowo dotyczą tkanek miękkich. Dopiero po dwóch latach od początku schorzenia pojawiają się nieodwracalne zmiany kostne w samym stawie. Z tego powodu nie leczmy się sami środkami przeciwbólowymi, ale rozpocznijmy rehabilitacje stawu. Należy leczyć przyczynę choroby a nie jej skutki.

Dr. Thomas Hendrickson napisał podręcznik “Massage and Manual Therapy for Orthopedic Conditions”, w której opisuje skuteczne terapie wczesnego stadium schorzenia.

Aktywność fizyczna jest oczywiście równie ważna po wszczepieniu endoprotezy, a do zadań fizjoterapeuty należy opracowanie systemu usprawniania na okres około 9-12 miesięcy, łącznie z wdrażaniem pływania, spacerów, jazdy na rowerze, czy popularnego ostatnio Nordic Walking.

Endoprotezoplastyka – czyli zastąpienie niesprawnych elementów stawu sztucznymi implantami odwzorowującymi jego oryginalne części. Proteza stawowa może być całkowita (cały staw jest wymieniany) lub częściowa (wymienia się główkę kości udowej, pozostawia natomiast naturalną panewkę). Uwzględniając wskazania i wiek pacjenta osadza się endoprotezę na kości poprzez wcisk lub wkręcanie (endoproteza bezcementowa), albo za pomocą cementu kostnego (endoproteza cementowa).

Endoprotezoplastyka cały czas się rozwija. Produkowane są nowe elementy sztucznego stawu, aby zapewnić pacjentom jak najlepszy komfort życia po operacji.

Przy dzisiejszym stanie medycyny, jest to zabieg bezpieczny dla chorego, a zarazem jego efekt leczniczy jest „błyskawiczny”, pacjent natychmiast zostaje uwolniony od dolegliwości bólowych, związanych z chorym stawem i uzyskuje znaczną poprawę ruchomości w operowanym stawie.

Po zabiegu alloplastyki stawu biodrowego nie ma właściwie żadnych ograniczeń co do późniejszej aktywności fizycznej i pracy zawodowej. Po alloplastykach biodra można wykonywać praktycznie wszystkie zawody, także prace fizyczne, natomiast wędrówki górskie, jazda na nartach, rowerze, konno- nie będzie już straszna.Warunkiem osiągnięcia tego celu jest wyeliminowanie towarzyszącego urazom i zmianom zwyrodnieniowym bólu. Po zabiegu wszczepienia endoprotezy niezbędna jest rehabilitacja, w celu uzyskania możliwie pełnej sprawności osoby operowanej.

Postępowanie zapobiegawczo- ochronne winno zastosować się odpowiednio wcześniej przed zabiegiem.Prawidłowo przepracowany okres przedoperacyjny pomaga szybciejodzyskać sprawność fizyczną po zabiegu.

W trakcie rehabilitacji przedoperacyjnej następuje:

 • poprawa ogólnej sprawności,
 • wzmocnienie siły mięśni obręczy biodrowej i kończyn dolnych, oraz wzmocnienie mięśni obręczy barkowej,
 • zmniejszenie przykurczy w stawie biodrowym,
 • nauka prawidłowego poruszania się o kulach i odciążenie stawu biodrowego po zabiegu.

Postępowanie we wczesnym okresie pooperacyjnym ( zaczyna się po zabiegu i trwa około tygodnia):

 • nauka odpowiedniego ułożenia kończyny dolnej operowanej (tak aby nie przekroczyła linii środkowej, aby nie była zrotowana zewnętrznie)- taka pozycja przyspieszy gojenie się tkanek i zabezpieczy staw przed zwichnięciem,
 • ćwiczenia oddechowe, ćwiczenia przeciwzakrzepowe,
 • nauka siadania i wstawania,
 • ćwiczenia czynne odcinków nie objętych unieruchomieniem,
 • ćwiczenia izometryczne zwykłe : m. Pośladkowy , m. Czworogłowy,
 • ćwiczenia synergistyczne,
 • ćwiczenia synkinetyczne,
 • nauka wykonywania zwykłych czynności życia codziennego.

Tomasz Góralski RMT – (terapeuta masażu) Kanada, lekarz z Polski

Tomasz Góralski ukończył Akademię Medyczną w Łodzi, gdzie uzyskał tytuł lekarza medycyny i pracował w Wojskowej Akademii Medycznej. W Kanadzie zdał kanadyjskie i amerykańskie egzaminy lekarskie dla obcokrajowców. Aplikował bezskutecznie na rezydenturę do szpitali kanadyjskich i amerykańskich, aby mógł praktykować, jako lekarz w Kanadzie. O 1 jedno miejsce ubiegało się 400 zagranicznych lekarzy, którzy również zdali egzaminy kwalifikacyjne. Jednak postanowił swoją wiedzę i doświadczenie wykorzystać w terapii chronicznych i skomplikowanych dolegliwości mięśni oraz stawów, po uzyskaniu licencji, jako terapeuta masażu (RMT). Klinika, którą kieruje T. Góralski, została wybrana przez Top Choice Awards, jako najlepsza w Mississauga na rok 2018. Jeśli Państwo macie pytania, prosimy je kierować na: EmassageCanada@gmail.com lub 905-361-0993. (www.MassageMississauga.com)