Dlaczego mam obolałe i sztywne ramiona? Zespół Bolesnego Zamrożonego Barku. (Frozen Shoulder). Część 2

Jul 9, 2018 at 1:55 am

Zespół Bolesnego Zamrożonego Barku. (Frozen Shoulder). Część 2

Przebieg choroby i leczenie

Powyższa ilustracja przedstawia ostrzyknięcie dostawowe, które stosuje się najczęściej w 1-szej fazie bolesnego barku – ostrego bólu barku, które może być połączone z rehabilitacją pod nadzorem doświadczonego fizjoterapeuty.

Powyższa ilustracja przedstawia ostrzyknięcie dostawowe, które stosuje się najczęściej w 1-szej fazie bolesnego barku – ostrego bólu barku, które może być połączone z rehabilitacją pod nadzorem doświadczonego fizjoterapeuty.

Zespół Bolesnego Zamrożonego Barku „Zamrożony bark”, (Frozen Shoulder) polega na obkurczeniu torebki stawowej stawu ramiennego, spowodowanego stanem zapalnym i powstawaniem zrostów. Przebieg choroby składa się zwykle z trzech dokuczliwych etapów: I faza zamrażania- występuje bardzo silny ból; II faza zamrożenia- moment, w którym ból się zmniejsza. Występuje natomiast dokuczliwe usztywnienie stawu i uczucie zrywania mięśni podczas intensywnych ruchów, bądź w trakcie spoczynku (nasilone objawy w nocy); III faza odmrażania – czyli stopniowy powrót pacjenta do zdrowia w ciągu kolejnych 12-36 miesięcy. Leczenia ma na celu zatrzymanie postępów choroby, zlikwidowanie dolegliwości bólowych i poprawieniu ruchomości chorego barku. Leczenie, które może trwać nawet kilka miesięcy, musi nadzorować doświadczony fizjoterapeuta. Jeśli nie zastosujemy leczenia albo będzie ono źle prowadzone może dojść do utrwalenia bólu barku i upośledzenia funkcji. Samoistne wyleczenie następuje dosyć często, lecz trwa ono do 2-3 lat.

Ze względu na to, że w przebiegu choroby można wyróżnić 3 okresy, także leczenie powinno być dostosowane do każdego z nich: I faza zamrażania: przyjmowanie leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych. Można zastosować temblak, aby odciążył staw. Na tym etapie nie stosuje się żadnych ćwiczeń bezpośrednio na bark. Wskazane są natomiast ćwiczenia łopatki, kręgosłupa piersiowego. Dodatkowo stosuje się fizykoterapię o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym, zimne okłady. W każdym przypadku można spróbować ostrzyknięcia dostawowego.

Jedno ćwiczeń zalecanych przez fizjoterapeutów 2-giej fazie bolesnego barku. Przed wykonywaniem jakichkolwiek nowych ćwiczeń skonsultuj się ze swoim lekarzem lub doświadczonym fizjoterapeutą.

Jedno ćwiczeń zalecanych przez fizjoterapeutów 2-giej fazie bolesnego barku. Przed wykonywaniem jakichkolwiek nowych ćwiczeń skonsultuj się ze swoim lekarzem lub doświadczonym fizjoterapeutą.

II faza zamrożenia: kiedy ból ustępuje, można zacząć działania przywracające ruch. Należy pamiętać, żeby ból po ćwiczeniach nie utrzymywał się dłużej niż 2 godziny. Oznaczać to może, że terapia jest zbyt intensywna. Żeby zminimalizować efekt pozabiegowego podrażnienia wskazane jest stosowanie krioterapii w wersji domowej– okłady). Terapię zamrożonego barku prowadzi się 2-3 razy w tygodniu. Dodatkowo pacjent zobowiązany jest do wykonywania ćwiczeń domowych utrwalających odzyskany zakres ruchu. W tej fazie stosowane są: laser (działa przeciwbólowo, przeciwzapalne, stymulujące, przyspiesza procesy odżywiania, regeneracji komórek oraz pobudza miejscowe krążenie krwi), ultradźwięki (działanie przeciwzapalne, rozluźniające mięśnie i poprawiające ukrwienie), prądy interferencyjne (stymulacja przeciwbólowa i przeciwzapalna). Stosuje się również kinezyterapię: ćw. bierne, czynno- bierne, czynne, w odciążeniu (poprawiają one i utrzymują zakres ruchu w stawie), techniki rozluźniające (napięcie mięśni wokół łopatki i stawu barkowego– powodują zmniejszenie odczuć bólowych i stwarzają lepsze warunki do odzyskania utraconego zakresu ruchów w stawie), techniki rozciągające torebkę (poprawiają uzyskać większą mobilność w stawie z prawidłową osteokinematyką), techniki manualne (torowanie prawidłowego ruchu w stawie, zapobiega powstawaniu nieprawidłowych kompensacji.).

Dodatkowo pomocny jest również masaż (uruchamianie różnych warstw tkankowych, ścięgien, miejscowe przekrwienie, zwiększenie metabolizmu, uruchomienie lub odblokowanie stawu). Ćwiczenia domowe. III faza odmrożenia- kontynuacja fizjoterapii, w dalszym etapie treningu może wzmacniać siłę i wytrzymałość mięśni. Nie licz na to, że ból minie samoistnie. Im dłużej zwlekasz z podjęciem odpowiedniego leczenia tym gorzej. Ograniczenia mobilności stawu stopniowo narastają. Zespół zamrożonego barku nieleczony może prowadzić do 70% stałego ograniczenia sprawności całej obręczy barkowej.

Tomasz Góralski RMT – (terapeuta masażu) Kanada, lekarz z Polski

Tomasz Góralski ukończył Akademię Medyczną w Łodzi, gdzie uzyskał tytuł lekarza medycyny i pracował w Wojskowej Akademii Medycznej. W Kanadzie zdał kanadyjskie i amerykańskie egzaminy lekarskie dla obcokrajowców. Aplikował bezskutecznie na rezydenturę do szpitali kanadyjskich i amerykańskich, aby mógł praktykować, jako lekarz w Kanadzie. O 1 jedno miejsce ubiegało się 400 zagranicznych lekarzy, którzy również zdali egzaminy kwalifikacyjne. Jednak postanowił swoją wiedzę i doświadczenie wykorzystać w terapii chronicznych i skomplikowanych dolegliwości mięśni oraz stawów, po uzyskaniu licencji, jako terapeuta masażu (RMT). Klinika, którą kieruje T. Góralski, została wybrana przez Top Choice Awards, jako najlepsza w Mississauga na rok 2018. Jeśli Państwo macie pytania, prosimy je kierować na: EmassageCanada@gmail.com lub 905-361-0993. (www.MassageMississauga.com)