Dlaczego mam obolałe i sztywne ramiona? Zespół Bolesnego Zamrożonego Barku. (Frozen Shoulder). Część 1

Jul 1, 2018 at 10:33 pm

Zespół Bolesnego Zamrożonego Barku „Zamrożony bark”, (Frozen Shoulder). nie oznacza, że pacjent przebywał długo na mrozie i zamarzły mu ramiona albo, że jest leczony za pomocą niskich temperatur.

Ilustracja po lewej wczesne stadium uszkodzenie torebki stawu ramiennego, gdzie dochodzi do jej pogrubienia i sklejania się różnych warstw ze sobą. Ilustracja po prawej pokazuje późne stadium, gdzie dochodzi do obkurczenia torebki stawowej prowadzące do ograniczenia ruchów z narastającym bólem prowadzącym do postępującego zesztywnienia stawu.

Ilustracja po lewej wczesne stadium uszkodzenie torebki stawu ramiennego, gdzie dochodzi do jej pogrubienia i sklejania się różnych warstw ze sobą. Ilustracja po prawej pokazuje późne stadium, gdzie dochodzi do obkurczenia torebki stawowej prowadzące do ograniczenia ruchów z narastającym bólem prowadzącym do postępującego zesztywnienia stawu.

Choroba ta polega na obkurczeniu torebki stawowej stawu ramiennego. Dlatego często używa się nazwy obkurczające zapalenie torebki stawowej. Takie obkurczenie torebki przebiega z jej znacznym pogrubieniem, co powoduje duże ograniczenie ruchu. To ograniczenie może być praktycznie całkowite. Schorzenie to charakteryzuje się narastającymi dolegliwościami bólowymi (szczególnie w nocy) oraz postępującym zesztywnieniem stawu, co prowadzi do zupełnego zniesienia jego funkcji. Określenie zamrożony bark ma obrazowo określać brak ruchomości w chorym stawie. Ograniczenie ruchu jest czynne i bierne, czyli chory ani samodzielnie, ani biernie przy pomocy lekarza lub terapeuty nie jest w stanie osiągnąć pełnego zakresu ruchu. Schorzenie poza torebką stawową obejmuje, również ścięgna okolicy barku, kaletki maziowe, mięśnie, naczynia krwionośne i nerwy Przyczyny schorzenia tak naprawdę są jeszcze nieznane. Na ryzyko wystąpienia narażeni są wszyscy, ale najbardziej kobiety w wieku 40-65 lat i młodzi ludzie intensywnie uprawiający sport. Może być następstwem drobnego urazu i kontuzji. Doprowadzić do niej może także zapalenie ścięgna lub kaletki okolicy barku. Nietypową, ale również częstą przyczyną „zamrożenia” barku są urazy psychiczne. Zachorowaniu sprzyjają:

 • Cukrzyca (typu I i II),
 • Nadczynność tarczycy,
 • Choroby naczyń obwodowych,
 • Siedzący tryb życia, słaba kondycja fizyczna,
 • Niewyleczone niewielkie urazy stawu barkowego,
 • Unieruchomienie stawu z innych przyczyn. Mechanizm ten jest prosty, jeśli staw nie jest używamy przez 7-10 dni, to powstają zrosty torebki stawowej, które dodatkowo pogłębiają istniejące już ograniczenie ruchomości. W ciągu kilku tygodni zrosty torebki są na tyle duże, że ruchy w stawie są całkowicie zablokowane,
 • Przyczyny ortostatyczne – związane z przygarbioną postawą ciała, co powoduje skrócenie, co najmniej jednego z więzadeł barku, zaburzając jego funkcjonalność,
 • Przyczyny hormonalne– choroba częściej występuje u kobiet w okresie menopauzy,
 • Odkładanie złogów wapniowych w ścięgnach i kaletce podbarkowej. Zamrożony Bark ma różne objawy. Nie można podać ręki znajomemu na powitanie. Wiele osób jest zmuszonych do przebywania na długotrwałym zwolnieniu lekarskim lub do rezygnacji z pracy, z powodu bólu i sztywności stawu. Ma to wpływ na psychiczną stronę życia (długotrwały ból działa depresyjnie), w wyniku czego pacjenci są zdenerwowani i przygnębieni. Do głównych objawów można zaliczyć:
 • Bóle barku nasila się od lekkiego do trudnego do wytrzymania,
 • Sztywność barku, odczuwana nawet przy braku aktywności fizycznej i w czasie snu,
 • Każdy ruch chorego barku zwiększa jego ból,
 • Ból pojawia się podczas sięgania do tylnej kieszeni spodni, przy szczotkowaniu włosów, przy zapinaniu biustonosza, pojawia się niezdolność do prowadzenia samochodu,
 • Ruchy czynne i bierne są sztywne,
 • Dochodzi do pogłębiających się trudności w wykonywaniu czynności dnia codziennego,
 • Podczas ruchów barku odczuwa się tarcie lub trzeszczenie,
 • Bóle ramienia lub szyi.

Tomasz Góralski RMT – (terapeuta masażu) Kanada, lekarz z Polski

Tomasz Góralski ukończył Akademię Medyczną w Łodzi, gdzie uzyskał tytuł lekarza medycyny i pracował w Wojskowej Akademii Medycznej. W Kanadzie zdał kanadyjskie i amerykańskie egzaminy lekarskie dla obcokrajowców. Aplikował bezskutecznie na rezydenturę do szpitali kanadyjskich i amerykańskich, aby mógł praktykować, jako lekarz w Kanadzie. O 1 jedno miejsce ubiegało się 400 zagranicznych lekarzy, którzy również zdali egzaminy kwalifikacyjne. Jednak postanowił swoją wiedzę i doświadczenie wykorzystać w terapii chronicznych i skomplikowanych dolegliwości mięśni oraz stawów, po uzyskaniu licencji, jako terapeuta masażu (RMT). Klinika, którą kieruje T. Góralski, została wybrana przez Top Choice Awards, jako najlepsza w Mississauga na rok 2018. Jeśli Państwo macie pytania, prosimy je kierować na: EmassageCanada@gmail.com lub 905-361-0993. (www.MassageMississauga.com)