Zespół cieśni nadgarstka. Część 1

Nov 12, 2017 at 4:56 pm

W nocy budzisz się z odrętwiałą ręką, za dnia przedmioty „przypadkiem” wypadają ci z dłoni? Nie masz siły odkręcić wieczka słoika, choć jeszcze niedawno przychodziło ci to bez trudu? To są właśnie niewinne objawy zespołu cieśni nadgarstka.

Zespół cieśni nadgarstka

Z niewiadomego powodu odczuwa się drętwienie w obrębie palców lub całej dłoni oraz mrowienie lub swędzenie grzbietu ręki. Początkowo odbiera się to bardziej, jako przejściowy dyskomfort, niż jako dolegliwość. Jeśli jednak ten stan się przedłuża, przybywają przykre odczucia i coraz trudniej wykonuje się czynności dnia codziennego bezzwłocznie winniśmy wybrać się do specjalisty.

Zespół cieśni nadgarstka 1.2

Zdaniem lekarzy ortopedów i fizjoterapeutów zespół cieśni nadgarstka zagraża głównie osobom zawodowo piszącym na komputerze. Pozornie niewinne klikanie myszką, zwłaszcza w niewłaściwej pozycji ręki prowadzi do mikrourazów i przeciążeń ścięgien oraz nerwów przechodzących przez nadgarstek. Do grupy osób w szczególności narażonych na te przykre dolegliwości są: dentyści, fryzjerzy, pianiści, mechanicy, szwaczki, rowerzyści, osoby robiące na drutach, pracujące przy taśmie produkcyjnej, w tartaku, stojące przy kasie w supermarketach, oraz osoby składające części elektroniczne. Powodem zachorowania mogą być również zaburzenia hormonalne (np. niedoczynność tarczycy), zmiany zwyrodnieniowe oraz źle wygojone złamania lub zwichnięcia w obrębie nadgarstka. Predyspozycje do zachorowania na zespół cieśni nadgarstka mogą również być przekazywane genetycznie.

Najczęstszymi objawami są: drętwienie i ból palców: kciuk, wskazujący, środkowy i część serdecznego, tak jak to pokazuje ilustracja poniżej.

Zespół cieśni nadgarstka

Na początku pierwszego stadium choroby zdarza się to rzadko. Potem dolegliwości pojawiają się wielokrotnie w ciągu nocy, a ból promieniuje do przedramienia, a nawet barku. W drugim stadium drętwienie i ból, obrzęk ręki i zaburzenie czucia występują także w dzień, zwłaszcza w trakcie wysiłku (np. podczas prowadzenia samochodu czy jazdy na rowerze- osłabienie chwytu szczypcowego). Towarzyszy temu pogorszenie się sprawności manualnej przy czynnościach wymagających precyzji, takich jak szycie, obieranie warzyw, robienie makijażu. W trzecim stadium zespołu cieśni nadgarstka wcześniejsze objawy się nasilają i pojawiają się zaniki mięśniowe- kłębu kciuka. Niektórym może się jednak wydawać, że choroba ustępuje, ponieważ bolesne drętwienie palców nocą czasami staje się mniej dokuczliwe. Czasem ulgę przynosi opuszczenie ręki i potrząsanie. Tymczasem jest to sygnał pogłębiania się zmian degeneracyjnych nerwu pośrodkowego.

Tomasz Góralski RMT – (terapeuta masażu) Kanada, lekarz z Polski

Dr. Tomasz Góralski ukończył Akademię Medyczną w Łodzi, gdzie uzyskał tytuł lekarza medycyny i pracował w Wojskowej Akademii Medycznej. Po przyjeździe do Kanady zdał kanadyjskie i amerykańskie egzaminy medyczne dla obcokrajowców. Obecnie zajmuje się medycyna holistyczną i funkcjonalną ze szczególnym skoncentrowaniem się na chronicznych schorzeniach układu mięśniowo-szkieletowego, które są podstawa do lepszego samopoczucia. Po ukończeniu Sutherland – Chan Massage School w 1991roku, uzyskał tytuł RMT – (terapeuta masażu) i pracuje w European Massage & Physiotherapy Center stosując techniki Neuromuscular i Graston w przewlekłych i skomplikowanych bólach układu mięśniowo – stawowego. (www.MassageMississauga.com). Jeśli Państwo macie pytania, prosimy je kierować na: EmassageCanada@gmail.com lub 905-361-0993