Łokieć Tenisisty

Jun 11, 2017 at 2:21 pm

Łokieć tenisisty wbrew nazwie nie dotyka wyłącznie sportowców, ale przede wszystkim przekonać się o tej chorobie mogą osoby w przedziale wiekowym 30- 65 lat, pracujące, jako: krawcowe, stomatolodzy, osoby pracujące przy taśmach produkcyjnych, kierowcy, informatycy, sekretarki, budowniczy, oraz kochające mamy, które przesadziły z noszeniem na rękach zbyt ciężkiego malucha.
Choroba ta jest zwyczajową nazwą schorzenia, które fachowo nazywa się zapaleniem nadkłykcia bocznego kości ramiennej, czyli entezopatia mięśni prostowników nadgarstka. Na owym nadkłykciu znajdują się przyczepy mięśni, które zawiadują pracą ( prostowaniem ) nadgarstka . Podczas nieprawidłowości pojawia się problem z całkowitym wyprostowaniem stawu łokciowego z tendencją do powolnego “nadrywania” przyczepu prostowników przez nadmiernie napięte, niedostatecznie rozciągnięte zginacze. Dolegliwości pojawiają się zazwyczaj w stanach przewlekłego przeciążenia nadgarstka.
Do niedawna większość lekarzy i terapeutów kojarzyła “łokieć tenisisty” z istniejącym w tej okolicy stanem zapalnym. Obecnie uważa się, że dużą rolę odgrywają tu też zmiany degeneracyjne w strukturze kolagenu oraz nieprawidłowości w ukrwieniu– tzw. neowaskularyzacja. Obydwa te czynniki występują jako efekt powtarzających się przeciążeń i mikrourazów, często bez współistniejącego stanu zapalnego.

Łokieć Tenisisty 1.1

Diagnoza: opiera się na wywiadzie i testach oporowych wyprostu nadgarstka:

 • Ból w okolicy nadkłykcia brzeżnego kości ramiennej,
 • Nasilenie bólu podczas odwracania przedramienia oraz wyprostu stawu łokciowego (zwłaszcza z oporem),
 • Osłabienie nadgarstka i problemy z prostymi czynnościami jak: podanie ręki, otwieranie drzwi samochodu, unoszenie filiżanki,
 • Nasilenie bólu po zgięciu ręki w nadgarstku w stronę jej grzbietu, przy skręcaniu przedramienia na zewnątrz, prostowaniu zgiętych palców (zwłaszcza przeciw oporowi),
 • Dodatni test Cozena – ból na wysokości nadkłykcia bocznego lub ciągnący bóle po stronie promieniowej, w czasie prostowania pięści wbrew oporowi.

Leczenie: Do niedawna było trudne lub mało skuteczne. Problem był w prawidłowej diagnozie- uważano, że choroba ma podłoże zapalne. Dziś wiadomo, że łokieć tenisisty jest wynikiem zmian degeneracyjnych ścięgna. Leczenie polega więc na stymulowaniu jego regeneracji. Można łączyć wiele metod fizjoterapeutycznych i rehabilitacyjnych. Najbardziej skuteczne są:

 • Okłady z lodu 4-5 razy dziennie po 20 minut,
 • W ciągu dnia stosowanie stabilizatora, oraz unikanie nadmiernych obciążeń,
 • Fizykoterapia: ultradźwięki, laser, fala uderzeniowa,
 • Masaż poprzeczny, masaż sportowy,
 • Mobilizacja, trakcja stawu łokciowego,
 • Kinesiotaping,
 • Ćwiczenia rozciągające i rozluźniające głownie prostowników nadgarstka (zaczynamy je od samego początku leczenia, nawet podczas bólu),
 • Ćwiczenia wzmacniające głównie prostowników nadgarstka (zaczynamy, kiedy pozwala nam na to ból).

Łokieć Tenisisty 1.2

W przypadku łokcia tenisisty działa ta sama zasada – im wcześniej rozpoczniesz fizjoterapie, tym szybciej będziesz w stanie powrócić do swoich codziennych czynności.

Dr. Tomasz Góralski

Tomasz Goralski RMT, (MD PL)

Tomasz Goralski RMT, (MD PL)

Dr. Tomasz Góralski ukończył Akademię Medyczną w Łodzi, gdzie uzyskał tytuł lekarza medycyny i pracował w Wojskowej Akademii Medycznej. Po przyjeździe do Kanady zdał kanadyjskie i amerykańskie egzaminy medyczne dla obcokrajowców. Obecnie zajmuje się medycyna holistyczną i funkcjonalną ze szczególnym skoncentrowaniem się na chronicznych schorzeniach układu mięśniowo-szkieletowego, które są podstawa do lepszego samopoczucia. Po ukończeniu Sutherland – Chan Massage School w 1991roku, uzyskał tytuł RMT – (terapeuta masażu) i pracuje w European Massage & Physiotherapy Center stosując techniki Neuromuscular i Graston w przewlekłych i skomplikowanych bólach układu mięśniowo – stawowego. (www.medmassage.com). Jeśli Państwo macie pytania, prosimy je kierować na: europhysio2012@gmail.com lub 905-361-0993